Administrator baz danych – obowiązki, wymagania, praca

Kim jest administrator baz danych i czym się zajmuje w swojej pracy? Wykwalifikowany administrator baz danych obowiązki ma niezwykle szerokie, a nierzadko też dość złożone. Przede wszystkim w zakresie jego odpowiedzialności pozostaje wykorzystanie, utrzymywanie i rozwijanie bazy danych w sektorze publicznym i prywatnym. Poznajmy jego zadania z bliska.

eBook Niezbędnik Administratora Baz Danych cover

Administrator baz danych obowiązki. Czym zajmuje się DBA?

Każde przedsiębiorstwo gromadzi różnego rodzaju dane, które są zarówno potrzebne, jak i pomocne w rozwoju działalności. W momencie, gdy różnego rodzaju informacji zaczyna być bardzo dużo, warto zatrudnić specjalistę, który będzie nimi odpowiednio zarządzał. Wtedy do pracy przychodzi administrator bazy danych, często kluczowa postać IT w korporacji.

Administrator baz danych (ang. Database Administrator, DBA) to pracownik IT, którego zakres odpowiedzialności jest nieprzeceniony. Jakie właściwie są obowiązki administratora bazy danych i jak wygląda opis stanowiska pracy tej osoby? Jak sama nazwa wskazuje, DBA pielęgnują zarządzanie kompletami informacji, jakie przepływają przez firmę. Projektują, tworzą, wykorzystują, utrzymują, a także rozwijają bazy danych po to, by ułatwić przepływ informacji i ich gromadzenie w przedsiębiorstwie.

W zależności od wielkości firmy, DBA obowiązki może mieć bardzo szerokie. Do najważniejszych zadań DBA należą między innymi:

 • Praca z oprogramowaniem baz danych w celu przechowywania, organizacji, jak również zarządzania danymi w firmie.
 • Rozwiązywanie problemów.
 • Utrzymywanie bazy danych na najwyższym poziomie dostępności oraz ich aktualizacja i optymalizacja.
 • Pomoc w zakresie projektowania i zarządzania bazami.
 • Zapewnienie dostępu do danych oraz sprostanie wymaganiom poszczególnych działów.
 • Stała współpraca z programistami, informatykami, kierownikami projektów, a także personelem technicznym i innymi kluczowymi pracownikami.
 • Zapewnienie bezpieczeństwa i integralności danych w firmie poprzez tworzenie kopii zapasowych.
 • Archiwizacja danych osobowych, firmowych i innych.
 • Tworzenie raportów, dokumentacji czy instrukcji obsługi.

Jak widać, kompetencje na tym stanowisku są niezwykle zdywersyfikowane, a w pracy wymagane jest odpowiednie przygotowanie zawodowe, a także doświadczenie. Niejednokrotnie jest to praca pod presją czasu, stąd nie każdy może poradzić sobie z zakresem odpowiedzialności na tym stanowisku. Z tego względu, warto zastanowić się, jaki powinien być idealny kandydat do pracy w roli DBA.

Dla kogo jest praca na stanowisku administrator baz danych?

Rozbudowany zakres obowiązków administratora bazy danych sprawia, że praca na tym stanowisku jest niezwykle wymagająca. Wykształcenie wyższe informatyczne jest oczywiście mile widziane, choć kluczowe okazać się może nabyte doświadczenie zawodowe.

Perfekcyjny kandydat do pracy jako DBA powinien m.in.:

 • Mieć doświadczenie na podobnym stanowisku w branży IT.
 • Znać zasady wykorzystywania języka SQL w swojej pracy.
 • Umiejętnie poruszania się po Oracle/PostgreSQL/SQL Server, czyli najpopularniejszych środowiskach administrowania danymi.
 • Posiadać rozbudowaną umiejętność pracy pod presją czasu.
 • Znajomość języka angielskiego (w tym Business English) może być dodatkowym atutem.
 • Konsultować się i współpracować z deweloperami oraz innymi działami w przedsiębiorstwie.

W zależności od rodzaju bazy danych, wymagania pracodawców mogą być bardziej lub mniej szczegółowe. Inaczej wygląda bowiem praca z systemem MongoDB, MS SQL, czy PostgreSQL. Koniec końców, Database Administrator to stanowisko pracy o wyjątkowej specyfice. Na szczęście, wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na konkurencyjne warunki rynku pracy, wszędzie tam gdzie dostęp do informacji jest kluczowym filarem działalności biznesowej. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii IT, na zarządzaniu bazami danych polega coraz więcej firm.

Praca Administrator Bazy Danych – gdzie szukać ofert pracy?

Jak już wspomnieliśmy, stanowisk pracy dla DBA przybywa, gdyż pracodawcy coraz chętniej sięgają po najnowsze rozwiązania bazodanowe dla biznesu. Dla osób z doświadczeniem w operowaniu z Microsoft SQL Server lub innym środowiskiem, ofert pracy jest całe mnóstwo. Najlepsi pracownicy DBA mogą w nich przebierać, a finalnie wybrać swoje perfekcyjne miejsce pracy.

Administracja bazami najczęściej ma dziś zastosowanie w sektorach takich, jak:

 • Organizacje finansowe.
 • Przedsiębiorstwa IT.
 • Firmy tworzące oprogramowania.
 • Instytucje akademickie oraz uniwersyteckie.
 • Szpitale oraz placówki medyczne.
 • Agencje rządowe oraz urzędy.
 • Wszelkie inne miejsca pracy, gdzie przechowuje się informacje i dane w dużych ilościach.

Wykwalifikowani pracownicy na stanowisku DBA, którzy potrafią wdrażać nowe technologie i rozwiązania w życie, mogą liczyć na wysokie zarobki. Warto podkreślić, iż rynek ten stale ewoluuje, a umiejętności przetwarzania danych stają się coraz bardziej potrzebne. Jeżeli zatem myślisz o pracy w branży administracyjnej oraz technologicznej, może to być niezwykle ciekawy sposób na życie. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz się do zajmowanego stanowiska.

Zakres obowiązków w zawodzie – kwalifikacje czy doświadczenie zawodowe?

Skoro już wiemy, kim jest administrator i gdzie może szukać pracy w zawodzie, warto pochylić się nad kolejną istotną kwestią. Mianowicie, czy zakres obowiązków bardziej wymaga odpowiednich kwalifikacji, a może priorytetowe będzie doświadczenie na podobnym stanowisku?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od wymagań pracodawcy. Często bywa tak, że do branży administracji da się wejść bez ukończonych studiów IT. Zamiast spędzać lata na uniwersytecie, warto poświęcić czas na doskonalenie swoich umiejętności w inny sposób.

Niezwykle cennym połączeniem teorii i praktyki może okazać się kurs Oracle, PostgreSQL, SQL Server lub innego środowiska. Dzięki perfekcyjnie skrojonym na każdą miarę lekcjom, jesteś w stanie szybciej i sprawniej nauczyć się tego zawodu. Możliwość pracy w wielu firmach zależy bowiem od zdobytej wiedzy, a taką uzyskać możesz podczas profesjonalnych kursów.

Zanim obejmiesz stanowisko DBA w międzynarodowej korporacji, zacznij od podobnej pracy w mniejszych firmach. Krok po kroku osiągniesz to, czego pragniesz, łącząc doświadczenie z wiedzą, co przełoży się na końcowy sukces w profesji.

Jeżeli w życiu zawodowym chcesz wdrażać nowoczesne rozwiązania z zakresu Database Administration, sprawdź aktualne oferty dla administratorów baz danych. Jest to niezwykle pasjonujące zajęcie, które da Ci nie tylko wysokie zarobki, ale również satysfakcję zawodową. Zapisz się na właściwy kurs już dziś i zacznij zgłębiać tajniki tego sektora IT!