Zabezpieczenia bazy danych Oracle – co każdy administrator baz powinien wiedzieć o bezpieczeństwie
Zarządzanie Oracle Database to także bezpieczeństwo bazy danych. Zabezpieczenia bazy danych Oracle mają ten niewiarygodny plus, że wiele z nich jest na starcie skonfigurowanych w RDBMS. Szczęśliwie dla użytkowników, można nimi zarządzać, zmieniać je i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Pokażę Ci, jakie są opcje zarządzania kontami, uwierzytelniania, nadawania uprawnień, szyfrowania ruchu sieciowego, a także audytowania w Oracle Database.
Na czym polega bezpieczeństwo bazy danych Oracle?
Kiedy do gry wchodzą poufne informacje dotyczące działalności biznesu, a także ochrona danych osobowych, administratorów baz danych powinno interesować najwyższej klasy bezpieczeństwo. W ramach swojego systemu firma Oracle przygotowała zestaw domyślnych sposobów ochrony i maskowania danych.
Admini mogą skorzystać z „gotowców”, by dostosować ochronę informacji w ramach bazy. Konfiguracja Oracle odbywać się może na różnych poziomach granularności. Ochronie podlegać mogą z kolei nie tylko poufne informacje firmowe, ale także dane użytkowników, klientów czy serwerów.
Kontrola dostępu i zabezpieczeń predefiniowanych
W ramach działalności oprogramowania bazodanowego, Oracle oferuje możliwość modyfikacji poziomów ochrony. Kontrola dostępu i ustawień predefiniowanych dotyczy wielu elementów, wśród których warto wyróżnić następujące:
- Konta użytkowników. Podczas tworzenia nowych kont, można chronić je przed niepożądanymi działaniami na kilka sposobów. Oprócz haseł i limitów dostępu, warto skorzystać również ze schematów kont dla administracji i innych użytkowników uprzywilejowanych.
- Metody uwierzytelniania. W ramach bazy danych możesz ustawić kilka sposób uwierzytelniania dla użytkowników i adminów. Da się to robić na poziomach samej bazy, systemu operacyjnego lub całej sieci. Uwierzytelnianie sprzężone jest również z Microsoft Active Directory, co ułatwia integracje z systemami firmowymi.
- Przywileje i role w bazie. Admin może nadawać role oraz ograniczenia dostępu na kilka różnych sposobów. W ten sposób określa się prawa użytkowników uprzywilejowanych do przeglądania, edytowania i zarządzania konkretnymi segmentami baz SQL.
- Informacje o sesji użytkownika. Dane te zbiera się przy użyciu kontekstu aplikacji, czyli pary nazwa-wartość, która przechowuje dane o sesji. Na podstawie zebranych informacji można ograniczać lub rozszerzać dostęp użytkowników do bazy.
- Dostęp przy pomocy Virtual Private Database. Wirtualna prywatna baza danych dynamicznie osadza predykat WHERE do instrukcji SQL, które wydaje użytkownik. Pozwala to na ukrywanie wybranych informacji przed użytkownikiem. Nie jest on nawet świadomy, że to co widzi nie jest kompletem informacji.
- Utajnienie części lub całości danych. Wszelkie poufne i wrażliwe informacje można ukryć przed wglądem innych użytkowników. Mogą to być numery PESEL czy też numery kart płatniczych – Transparent Sensitive Data Protection
- Szyfrowanie danych sieciowych. Dzięki zestawowi DBMS_CRYPTO PL/SQL możesz zaszyfrować przesyłane informacje, by zapobiec niepowołanemu użytkowaniu lub wyciekowi. Oracle Net Services pozwala na konfigurację kryptografii zarówno dla serwerów, jak również klientów.
- Konfiguracja sieci klientów JDBC. Klientów Java Database Connectivity da się tak dostosować, by otrzymali chronione połączenie z bazą danych Oracle.
- Silne uwierzytelnianie. Oracle Database pozwala zainstalować dodatkowe uwierzytelnianie, w tym również dwuskładnikowe oraz SSL z cyfrowymi certyfikatami. Oprogramowanie wspiera również autoryzację przy pomocy protokołu Kerberos lub RADIUS.
Jeżeli chcesz nauczyć się zarządzać bezpieczeństwem w Oracle Database na praktycznych przykładach, przejdź kurs administracji Oracle! Już ponad 420 zadowolonych kursantów!
Dostęp do dodatkowych zabezpieczeń baz danych Oracle
Oprócz wspomnianych powyżej narzędzi ochrony, administratorzy mogą skorzystać jeszcze z dodatkowych sposobów zabezpieczenia wrażliwych danych. Producent oprogramowania przygotował bowiem ciekawe rozszerzenia, których nie posiada domyślna instalacja.
Warto również podkreślić, że producent stale rozwija nowoczesne metody osłony, by zapewnić najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Każdy może sprawdzić najnowsze doniesienia z obozu twórców Oracle Database tutaj.
Jakie dodatkowe rozszerzenia można zainstalować?
Jak już podkreślono, w ramach konfigurowania dostępu do bazy danych można ustawić kilka ponadprogramowych metod zabezpieczających informacje. Pora wymienić kilka rozszerzeń najbardziej rozpowszechnionych wśród programistów i administratorów:
- Oracle Advanced Security. Program pozwalający chronić bloki danych wrażliwych poprzez narzędzia szyfrujące.
- Oracle Label Security. Aplikacja, dzięki której można zastosować etykiety klasyfikacyjne do informacji. To z kolei umożliwia filtrowanie dostępu użytkowników na poziomie wiersza w tabeli.
- Oracle Database Vault. Narzędzie zapewniające precyzyjną kontrolę dostępu do bazy danych poufnych. Dzięki niemu można ograniczyć dojście poszczególnych użytkowników (także adminów) do konkretnych zasobów, jak chociażby pensje pracowników firmy.
- Oracle Enterprise User Security. Zapewnia kontrolę nad ochroną danych użytkowników na poziomie przedsiębiorstwa.
- Oracle Audit Vault and Database Firewall. Instrument służący do zbiorów danych audytowych i logów. Za jego pomocą da się ustawiać alerty dotyczące poszczególnych podejrzanych aktywności, a także tworzyć raporty z historii zmian i nie tylko.
- Oracle Key Vault. Znacznie przyspiesza wdrażanie ochrony i szyfrowania dzięki centralnemu zarządzaniu kluczami czy plikami poświadczeń. Został zoptymalizowany w zgodzie z portfelami Oracle, magazynami kluczy Java oraz kluczy głównych Transparent Data Encryption (TDE). Obsługuje standard OASIS KMIP, a także zapewnia lepszą skalowalność i dostępność na zgodnym sprzęcie.
Dlaczego monitorowanie i kontrola dostępu do serwera są tak ważne?
Optymalny management danych w bazie to jedno, jednak nie należy zapominać o ochronie całego systemu przed niepowołanymi działaniami. Monitorowanie aktywności oraz kontrolowanie przetwarzania danych pozwoli uniknąć ryzyka związanego z przeciekami i kradzieżą informacji. Ważne jest, by przestrzegać polityki bezpieczeństwa na każdym szczeblu IT, również gdy mówimy o plikach danych.
Warto dodać, że istnieją już dziś narzędzia, które pozwalają lepiej chronić pliki w Oracle Cloud. Rozwiązania chmurowe firmy należą do jednych z najnowocześniejszych na rynku. Oprócz tworzenia kopii zapasowych, należy jednak właściwie zabezpieczyć bazę przed działalnością osób trzecich. Wiele sposobów osłony opiera się na automatyzacji, choć dane w chmurze można również poddać dodatkowej protekcji.
Wszystkie wymienione w artykule rozwiązania mają na celu zapewnić najwyższy możliwy poziom ochrony i bezpieczeństwa danych w bazie. Tak się składa, że użytkownik serwera Oracle ma do wyboru szereg sprawdzonych technik ochrony obiektów bazy danych. Jeżeli zamierzasz korzystać z tego oprogramowania bazodanowego, wiedz, że nie musisz obawiać się o naruszenia prywatności użytkowników. Wraz z rozsądnym administrowaniem możesz być pewien, że firmowe dane są w pełni chronione.