Zalety relacyjnych baz danych PostgreSQL

Relacyjne systemy zarządzania bazami danych to wyjątkowe narzędzie dla wszystkich administratorów, którzy na co dzień muszą zbierać, przechowywać i organizować informacje. Wśród tych systemów, oparty na otwartym kodzie źródłowym PostgreSQL to najpopularniejszy silnik open-source. Jeżeli chcesz poznać zalety baz danych PostgreSQL, koniecznie zostań ze mną. Niniejszy artykuł przybliży Ci wszystkie najmocniejsze strony, jakimi cechuje się to rozwiązanie.

eBook Niezbędnik Administratora Baz Danych cover

Czym jest system zarządzania bazami danych PostgreSQL?

PostgreSQL to niezwykle popularny system zarządzania bazami danych, który oparty jest na kodzie open-source. Narzędzie obsługuje zarówno SQL, jak i JSON dla zapytań relacyjnych oraz nierelacyjnych dla zapewnienia rozszerzalności i zgodności z SQL.

Elementem, który wyróżnia ten rodzaj baz na tle innych jest obsługa zaawansowanych typów danych, jak również funkcji optymalizacji wydajności. Te zwykle dostępne są jedynie w kosztownych komercyjnych systemach typu Oracle czy MSSQL Server. Warto dodać, że opensource’owy system znany jest również pod nazwą Postgres.

Za działanie, rozbudowę i rozwiązywanie problemów z PostgreSQL odpowiedzialna jest społeczność doświadczonych deweloperów. Praca nad systemem o otwartym kodzie źródłowym ma to do siebie, że Postgres staje się niezaprzeczalnie stabilny i godny zaufania.

Relacyjny system zarządzania SQL – najważniejsze funkcje Postgres

Niejeden administrator baz danych sięgnął po relacyjny model przechowywania informacji i danych w bazie. Jednym z głównych powodów, dla których rośnie popularność PostgreSQL, są rozbudowane funkcje dodatkowe tego systemu. Większość funkcji ma związek z wydajnością, bezpieczeństwem, rozszerzeniami, konfiguracjami i nie tylko.

Wśród najciekawszych funkcji i jednocześnie zalet PostgreSQL warto wymienić, że:

  • Wspiera tworzenie funkcji baz danych w oparciu o języki SQL, Tcl, Pel, Python, Java, Lua, R, Shell, Javascript.
  • Wspiera szeroką gamę rodzajów danych, w tym:
  • Powszechne podstawowe typy danych, jak typy numeryczne, łańcuchowe, logiczne i czasowe.
  • Adresy sieciowe, w tym CIDR, podsieci i MAC, zarówno dla IPv4, jak też IPv6.
  • Typy geometryczne, które pomagają zdefiniować obiekty dwuwymiarowe, w tym punkty, linie, segmenty, a nawet pełne kształty.
  • Typy pieniężne, które przydatne są przy operacjach finansowych z ustawieniami regionalnymi i automatycznym formatowaniem danych wyjściowych.
  • Zakresy, jakie pozwalają na natywną pracę z zakresami wartości, np. zakresami dat i godzin dla potrzeb planowania.
  • JSONB, czyli natywne wsparcie PostgreSQL w ramach operacji na obiektach JSON, które pomagają w organizacji relacyjnych oraz nierelacyjnych danych w tej samej bazie.
  • hstore, czyli typ pozwalający na pracę w parach klucz-wartość.
  • Tablice wielowymiarowe, które przydają się w przypadku przechowywania wartości wieloczęściowych mających określone znaczenie wyłącznie w konkretnym kontekście.
  • Daje możliwość określenia własnych typów złożonych, co pozwala na lepszą organizację bazy danych.
  • Posiada wyszukiwanie pełnotekstowe, które pomocne jest w operacjach z informacjami.
  • Oferuje sprawne systemy uwierzytelniania, kontroli dostępu oraz zarządzania uprawnieniami.
  • Zapewnia współpracę z danymi z zewnątrz, które znajdują się chociażby na serwerach zdalnych.
  • Pozwala na obsługę widoków, co daje wygodny i uproszczony dostęp do danych dzięki pozyskiwaniu oryginalnych struktur tabel.
  • Umożliwia dodawanie komentarzy do tabel, baz danych, kolumn oraz innych pojedynczych elementów systemu.
  • Wspiera kopie zapasowe, co przydaje się, gdy bezpieczeństwo danych jest kluczowe.

Zalety PostgreSQL – system zarządzania relacyjnymi bazami danych

Użytkownik, który szuka rozwiązań do administracji informacjami w firmie, może trafić na kilka różnych silników. System przechowywania danych PostgreSQL to jeden z tych, które cieszą się aktualnie największą popularnością. Spore zainteresowanie Postgresem wynika z szeregu niepowtarzalnych zalet, jakie ma ten system bazodanowy.

Sprawdźmy, jakie zalety PostgreSQL oferuje swoim użytkownikom:

  • System pozwala na łatwe operowanie dynamicznymi stronami internetowymi oraz aplikacjami webowymi jako wbudowana w LAMP baza danych.
  • Funkcja WAL(Write-Ahead Log) jak i reszta architektury PostgreSQL przekłada się na wysoką odporność bazy na błędy i awarie.
  • Kod źródłowy bazy danych SQL jest powszechnie dostępny na licencji typu open source. Dzięki temu każdy deweloper może go używać, modyfikować i implementować zgodnie z własnymi potrzebami.
  • Wsparcie obiektów geograficznych, które można wykorzystywać przy usługach opartych na lokalizacji.
  • Nauka obsługi administrowania strukturą danych nie należy do najtrudniejszych, dzięki czemu początkujący admini mają łatwiej.
  • System zapewnia zgodność z ACID, czyli atomowością, spójnością, izolacją i trwałością – kluczowymi gwarantami, które musi posiadać nowoczesny model bazodanowy.
  • Koszty utrzymania i administracji systemu są stosunkowo niskie w porównaniu do komercyjnych database system.
kurs_praktyczna_administracja_postgresql_vertical_ad
Ponad 600 zadowolonych kursantów!

Wady PostgreSQL – czy usługa na pewno jest taka dobra?

Analizując wszystkie zalety baz danych PostgreSQL można dojść do wniosku, że ten system jest świetnym wyborem. Warto jednak mieć na uwadze, że żaden sposób organizacji informacji firmowych nie jest idealny. Co wcale nie oznacza, że Postgresowi daleko do perfekcji. Wśród modeli o otwartym kodzie źródłowym nie ma sobie równych.

Mimo to, należy wymienić kilka słabszych stron systemu, które nie wpływają jednak negatywnie na ocenę końcową:

  • Nie stoi za nim żadna organizacja, która dbałaby o skalowalność i integralność działania. Opieka nad rozwojem stoi całkowicie po stronie społeczności użytkowników i programistów.
  • Zmiany dotyczące poprawy wydajności wymagają więcej pracy niż MySQL, gdyż system ten skupia się na kompatybilności.
  • Nie wszystkie typy aplikacji internetowych o otwartym kodzie współpracują z Postgresem.

Czy warto wybrać Postgres zamiast Oracle Database lub MySQL?

Jeżeli szukasz sposobu, by wygodnie i płynnie przetwarzać informacje w swoim biznesie, możesz postawić omówiony w tym artykule RDBMS. Największe zalety PostgreSQL sprawiają, że jest to godny zaufania i pewny wybór w kontekście współpracy z danymi. Sprawdzi się on szczególnie w branżach takich, jak finanse, przemysł, a także w technologiach webowych.

Jeżeli jednak celujesz w o wiele większe zbiory danych, sprawdź, dlaczego warto wybrać komercyjny system Oracle. Porównaj jego możliwości i zalety z Postgresem, by rozpocząć implementację modelu, który najlepiej sprawdzi się w Twoim biznesie.

Na poniższej stronie znajdziesz kursy przygotowane z myślą o administracji danymi w obu tych środowiskach. Zapisz się już dziś i sprawdź, jak łatwo nauczyć się możesz pracy z bazami danych! 

🔥Kurs Administracji PostgreSQL w promocji -70%!🔥