Zalety i wady bazy danych Oracle Database

Zalety i wady bazy danych Oracle Database. Czy jest lepsza niż MySQL i PostgreSQL?

Zbieranie wiedzy na temat sposobów administrowania danymi w firmie nie byłoby kompletne, bez wiedzy o zaletach i wadach bazy danych Oracle Database. Dobrze znać wszystkie plusy, jak również pewne minusy, tego korporacyjnego systemu zarządzania danymi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zebrałem wszystkie najważniejsze mocne i słabe strony Oracle w niniejszym artykule.

Zalety Oracle Database – systemu zarządzania bazami danych

Relacyjne bazy danych oparte na strukturyzowanym języku SQL pozwalają na wygodne gospodarowanie danymi. Poprzez system tabel używanych do przechowywania informacji, tego typu bazy sprawdzają się, gdy informacji w firmie jest sporo. Bazy Oracle mają wiele fascynujących zalet, które postaram się teraz przybliżyć.

Zmniejszenie kosztów operacyjnych

Fakt – licencja Oracle nie należy do najtańszych. Jednakże inwestycja w ten system zarządzania relacyjnymi bazami danych opłaci się w perspektywie czasu. Może to odbywać się poprzez sprawną konsolidację kilku baz w jedną większą i bardziej przejrzystą. Dzięki opcjom takim jak Multitenant, możemy tworzyć wiele baz PDB w obrębie jednej bazy kontenerowej.

Backup i odzyskiwanie

Jedna z ważniejszych zalet Oracle Database to łatwość tworzenia kopii zapasowych oraz odzyskiwania danych. Wykonywanie backupu online lub offline pozwala na przywrócenie (recovery) wersji bazy z konkretnego dnia i czasu. Warto dodać, iż oba działania w ramach Oracle Database odbywają się niezwykle szybko i sprawnie, zachowując świetną elastyczność narzędzi backup/restore.

Elastyczność pracy z danymi

Oracle SQL pozwala na elastyczny wybór systemu operacyjnego, z którego administrator bazy danych chce korzystać. Obsługiwany jest zarówno Windows, jak i systemy z rodziny Unix. Oracle dostarcza także swoją własną dystrybucje Linux, przygotowaną specjalnie pod Oracle Database. Dodatkowo dzięki ciekawej strukturze logicznej, RDBMS ten zapewnia dużą swobodę w organizacji danych.

Wsparcie dla pracy z chmurą hybrydową

Jeżeli administracja bazami danych korzysta w przedsiębiorstwie z chmury hybrydowej, powinna skorzystać z zalet Oracle. Wspierając tę nowoczesną technologię, system bazodanowy redukuje koszty działu IT, dodaje elastyczności i pozwala na lepszy przepływ informacji. Dzięki funkcjom hybrydowym można łatwo dostosować serwer do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Niezawodność niezależnie od wielkości bazy

Wielu DBA uważa, że im większa baza danych, tym bardziej warto zaimplementować rozwiązania Oracle. Nie dziwi zatem fakt, iż środowisko to jest chętnie wybierane przez ogromne korporacje, jak chociażby banki. Administratorzy opierać się mogą nie tylko na praktycznej funkcjonalności, ale też na zintegrowanych rozwiązaniach biznesowych, dużej ilości dodatkowych opcji, takich jak choćby zaawansowane mechanizmy kompresji.

Doświadczenie na rynku

Firma Oracle Corporation powstała w USA w roku 1977 i od ponad 40 lat dostarcza nowoczesne rozwiązania technologiczne na całym świecie. Jest to dziś największy dostawca RDBMS na rynku, który stale inwestuje w dział badań i rozwoju. Doświadczenie rynkowe przekłada się również na świetne wsparcie posprzedażowe i obsługę klienta.

Dostępność technologii Flashback

Zalety bazy danych Oracle to także wsparcie technologii Flashback, która jest nieoceniona w przypadku awarii systemu. Management może korzystać z tej opcji, by nie narazić się na utratę danych. Flashback pozwala bowiem na sprawne odzyskanie usuniętych lub utraconych informacji w łatwiejszy sposób. A to wszystko dostępne na ponad 100 platformach sprzętowych obsługiwanych przez Oracle Database. To z kolei przekłada się na niezwykłe bezpieczeństwo danych w ramach usługi.

Aktualizacje i unowocześnienia

Co kwartał, Oracle unowocześnia funkcje swoich systemów baz danych dzięki aktualizacjom. W ten sposób można poprawić wydajność softu, z którego korzysta Twoje przedsiębiorstwo. Dostęp do danych może stawać się wówczas jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny.

Pozostałe zalety bazy danych Oracle

System przechowywania danych w bazie jest zgodny z zasadą ACID, której nazwa pochodzi od pojęć atomicity, consistency, isolation oraz durability. Kolejno oznaczają one niepodzielność, spójność, izolację i trwałość. Te cztery filary to nie tylko cechy charakterystyczne, ale i mocne strony Oracle. Szczególnie, gdy w grę wchodzi przechowywanie ogromnej ilości kluczowych danych.


Wejdź i sprawdź kompletny Kurs Administracji Oracle. Kurs prowadzi od zagadnień podstawowych do zaawansowanych, 100% praktyki. Ponad 650 zadowolonych studentów!


Wady relacyjnych baz danych SQL marki Oracle

Początkujący DBA muszą wiedzieć, że to środowisko bazodanowe ma też kilka słabszych stron. Nie są to na szczęście wady, które przekładają się na gorsze działanie software’u. Należy jednak mieć na uwadze następujące minusy:

Złożoność oprogramowania

W przeciwieństwie systemów typu open source, Oracle to rozwiązanie komercyjne. Oznacza to, że wszelkie zmiany w systemie dokonywane są wyłącznie przez wydawcę softu. Systemy o otwartym kodzie źródłowym sprawiają zaś, że każdy programista może edytować je zgodnie ze swoimi potrzebami. Jeżeli zatem chcesz w pełni kontrolować zbiór danych i dostosowywać kod źródłowy aplikacji, sprawdź zalety MySQL czy PostgreSQL.

Cena oprogramowania

Licencja Oracle jest kosztowna, co odstrasza niektórych potencjalnych użytkowników. Jednakże wcześniej już zaznaczaliśmy, iż zaleta bazy danych Oracle polega na tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Oczywiście możesz postawić na darmowy software, jednak w przypadku bardzo rozbudowanych zbiorów danych, lepiej będzie zainwestować w bardziej stabilne środowisko.

Wysoki próg wejścia

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z administrowaniem danymi w firmie, obsługa Oracle może Cię nieco zniechęcić. Cały system jest o wiele bardziej złożony od swoich opensource’owych odpowiedników. Nauka tego RDBMS jest czasochłonna, ale bardzo wartościowa i satysfakcjonująca. Małe i średnie przedsiębiorstwa powinny wybrać inne systemy, by przetwarzanie danych nie sprawiało adminowi większych problemów. Oracle polecam nieco bardziej doświadczonym użytkownikom.

Zalety bazy Oracle – podsumowanie

Na koniec warto zadać sobie pytanie: czy warto inwestować w oprogramowanie marki Oracle? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. System ten jest jednym z najlepszych na świecie, jednak sugeruje się, by korzystały z niego większe firmy. Ma to związek ze złożonością obsługi funkcji aplikacji, a także wysokimi kosztami utrzymania bazy. Jest to jednocześnie narzędzie niezawodne i stale rozwijane, a długa lista zalet Oracle sprawia, że warto mu zaufać.