Administracja bazami danych Oracle. Czym zajmuje się administrator?

Administracja bazami danych Oracle, PostgreSQL, MS SQL Server i nie tylko – wszystko, co administrator baz wiedzieć powinien!

Planujesz rozpocząć pracę jako administrator baz danych Oracle lub RDBMS? To świetnie się składa! Zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie organizacji i zarządzania danymi jest aktualnie ogromne. Admini nie mogą narzekać brak ciekawych ofert pracy, a do tego atrakcyjne zarobki. Pokaże Ci, na czym polega administracja bazami danych – być może to właśnie ścieżka kariery stworzona także dla Ciebie?

Co to jest baza danych i dlaczego warto mieć ją w firmie?

Baza danych to pojęcie związane z branżą IT dotyczące zorganizowanego zbioru informacji, do których dostęp mają systemy komputerowe. Jeśli obiektów danych jest więcej, wówczas mogą one wymagać specjalnego projektowania oraz modelowania. 

Do obsługi kompletu informacji wymaga się znajomości systemów zarządzania bazami danych (Database Management System, DBMS). Do najpopularniejszych rodzajów oprogramowania bazodanowego należą Oracle Database, PostgreSQL, MS SQL Server czy MySQL.

Obsługą software’u w firmie zajmuje się administrator bazy danych (DBA). Wśród jego licznych obowiązków warto podkreślić nie tylko projektowanie baz danych, ale również zadania administrowania bazami danych. Na te umiejętności składają się między innymi zarządzanie, optymalizacja, monitorowanie i obsługa dostępu użytkowników do danych.

Wdrożenie systemu do zarządzania danymi w firmie to proces, na który zdecydować powinny się nie tylko ogromne korporacje. Również małe i średnie przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem korzystać z modeli bazodanowych w codziennej działalności. Jest to unikatowe narzędzie, które wspiera rozwój firmy, przekładając się na wsparcie przepływu informacji i ogólnego rozwoju poszczególnych departamentów.

Sposoby zarządzania bazami danych i zadania administracji

Zastanówmy się teraz, do czego tak naprawdę służy w biznesie korzystanie z serwera baz danych i administrowanie informacjami firmowymi. DBA ma za zadanie nie tylko konfigurować cały system informatyczny, ale również dbać o jego dalsze poprawne funkcjonowanie. Do kluczowych zadań DBA należy między innymi:

  • Instalacja, konfiguracja i aktualizacja bazy danych, oprogramowanie serwera oraz powiązanych produktów IT.
  • Ewaluacja funkcjonalności serwera SQL.
  • Tworzenie kopii zapasowych oraz obsługa procesów odzyskiwania utraconych lub usuniętych danych.
  • Obsługa designu bazy danych, a także implementacja poszczególnych jego elementów.
  • Dbanie o bezpieczeństwo środowiska oraz nadawanie użytkownikom właściwych uprawnień poprzez kontrolę dostępu.
  • Dopasowywanie działalności bazodanowej do potrzeb i oczekiwań innych użytkowników lub adminów.
  • Budowanie i utrzymywanie właściwej dokumentacji wedle wytycznych.
  • Planowanie rozbudowy oraz zmian w ramach działającego softu.
  • Wsparcie pozostałych użytkowników korzystających z software’u.
  • Testowanie poprawności działania wszystkich elementów bazy.

Szerokie spektrum obowiązków DBA powoduje, że w dużych firmach to nie jeden, lecz zespół adminów odpowiada za pracę DBMS. Na szczęście, zadaniami można podzielić się tak, by każdy członek ekipy odpowiedzialny był za część funkcji.

Administrator baz SQL – typy DBA

W środowisku przechowywania danych w ramach baz, wyróżnić można trzy typy administratorów, do których należą:

  1. Systemowi DBA (zwani również fizycznymi, operacyjnymi czy wspierającymi). Ich obowiązki skupiają się wokół aspektów fizycznych baz danych. Mowa tutaj o instalacji, konfiguracji, wgraniu patchy i aktualizacji, tworzeniu backupów, optymalizacji wydajności, itp.
  2. Rozwojowi DBA (zwani również Development DBAs). Do ich zadań należą aspekty logiczne i rozwojowe w ramach obsługi baz. To oni projektują modele bazowe, instrukcje DDL, korzystają z języka SQL, kodują procedury oraz współpracują z programistami i informatykami na rzecz udoskonalania swoich DBMS.
  3. Aplikacyjni DBA. Zazwyczaj pracują w organizacjach, które korzystają z software’u typu ERP lub CRM. Wśród najpopularniejszych modeli software tego typu wyróżnić można Oracle Applications, Siebel, PeopleSoft. Ci DBA stoją pomiędzy DBMS a softem aplikacji i odpowiadają za optymalizowanie działania całości.

O ile w dużych korporacjach niczym nowym jest działanie rozbudowanego zespołu administracyjnego, w mniejszych firmach jedna osoba może być odpowiedzialna za obowiązki wszystkich trzech wymienionych powyżej grup.

Czy można administrować bazami automatycznie?

Wraz z rozwojem automatyzacji procesów IT w firmach, coraz częściej pojawia się pytanie o konieczność zatrudniania DBA. Tym bardziej, że nowoczesne systemy baz danych zaczynają być zintegrowane z technologiami chmur obliczeniowych. Warto jednak podkreślić, że zarówno relacyjna baza danych, jak i hurtownia danych, potrzebują czynnika ludzkiego.

Z jednej strony, minimalna automatyzacja przełoży się na konieczność bardziej rozbudowanych obowiązków DBA. Z drugiej zaś, automatyzując większość procesów, zadania DBA zostają uproszczone do minimum. W związku z tym, potrzeby kadrowe przedsiębiorstw dzielą się na:

  • Wysoko wykwalifikowanych pracowników, gdzie dodatkowym atutem jest ukończona wyższa szkoła w zakresie IT.
  • Mniej wyspecjalizowanych pracowników, którzy dobrze czują się w zakresie matematyki i informatyki. Na stanowiskach DBA świetnie poradzi sobie technik informatyk, lub osoba, która czuje smykałkę do IT i ukończy kurs dla adminów bazodanowych.

Niezależnie od środowiska pracy, obowiązki na tym stanowisku są wymagające i dość złożone. Próg wejścia może jednak zależeć w dużej mierze od wykorzystywanego w firmie software’u. Początkującym łatwiej zrozumieć będzie PostgreSQL, niż rozbudowane funkcje Oracle. Umiejętności zarządzania relacyjnymi bazami danych można rozwinąć w ramach szkoleń, które dostępne są online.

Interesuje Cię system bazodanowy? Sprawdź program szkolenia dla DBA!

Jeżeli chcesz rozwinąć swoją karierę w IT oraz interesuje Cię stanowisko pracy jako DBA, możesz nauczyć się obsługi danych od podstaw. Już teraz zapisz się na kurs poświęcony odpowiedniemu DBMS, by poznać jego tajniki. 

Szkolenia, które znajdziesz na niniejszej stronie, zostały tak ułożone, aby łączyć wiedzę teoretyczną z zagadnieniami praktycznymi. Dzięki temu poznasz zasady działania baz na konkretnych przykładach. Co więcej, otrzymasz także dostęp do gotowych wzorców, które będziesz mógł zaimplementować podczas swojej codziennej pracy z bazami.

Nie zwlekaj – zapisz się już dziś, naucz się czegoś nowego i wyjątkowego!