Administrator bazy danych – zadania i zarobki

Administrator bazy danych – co robi, zakres obowiązków, zarobki administratora DB

W największym skrócie można powiedzieć, że administrator baz danych zajmuje się… administracją. Co jednak kryje się za tym niezwykle szerokim i rozbudowanym pojęciem? W niniejszym artykule poruszamy co robi administrator bazy danych, jakie są jego obowiązki, a także na jakie zarobki mogą liczyć początkujący i doświadczeni znawcy języka SQL i konfiguracji RDBMS. Jeśli planujesz rozwijać karierę w IT, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Co robi administrator bazy danych? Na czym polega administracja?

Bazy danych stale zyskują na popularności w nowoczesnych firmach, a mowa tu nie tylko o potężnych korporacjach, ale i działalnościach gospodarczych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dziś praktycznie już żaden element Internetu nie może działać bez dobrze zaprojektowanej i poprawnie obsługiwanej bazy. Technologia ta wymaga jednak optymalnego managementu i to właśnie w tym miejscu do głosu dochodzi database administrator (zwany w skrócie DBA).

Prawdą jest, że główne zajęcie DBA to administracja bazami danych. W ramach tego zawodu istnieje jednak szereg bardziej szczegółowych obowiązków, którymi należy się zająć. Obowiązki w pracy administratora to między innymi:

  • Instalacja i aktualizacja serwera bazodanowego, jak również dodatkowych narzędzi i aplikacji.
  • Planowanie i alokacja wymagań fizycznych konkretnej bazy, jak chociażby pamięci, przestrzeni dyskowej, oczekiwań sieciowych, itp.
  • Modyfikacja struktury sieci pod kątem wskazówek otrzymanych od programisty aplikacji.
  • Tworzenie profili użytkowników, jak również nadawanie im ograniczeń i kontrola dostępu do poszczególnych elementów sieci.
  • Zapewnienie zgodności z licencją dostawcy oprogramowania, co dotyczy również ograniczeń instalacji na wskazanej liczbie urządzeń.
  • Tworzenie kopii zapasowych, a także przywracanie poprzednich wersji systemu w przypadki awarii bazy danych lub utraty części informacji.
  • Monitorowanie i wsparcie techniczne zarówno bazy, jak i połączonych z nią aplikacji.
  • Wysyłanie raportów poprzez tworzenie zapytań w bazie według potrzeb. 
  • Obserwowanie i optymalizacja wydajności bazy przy jednoczesnym wykorzystaniu manualnych lub automatycznych narzędzi wsparcia.
  • Przenoszenie instancji bazy na nowy sprzęt lub nowe wersje oprogramowania z lokalnych baz do chmury i odwrotnie.
  • Współpraca z innymi DBA w przypadku pracy zespołowej, a także zapewnienie przepływu informacji pomiędzy pracownikami i działami w firmie.

Czy programista baz danych to także DBA?

Jeżeli chcesz poruszać się po środowisku relacyjnych baz danych, takich jak Oracle Database lub PostgreSQL, może czekać Cię konieczność zaprzyjaźnienia się z programowaniem. Jeżeli miałeś już do czynienia z pisaniem programów, a do tego poznałeś podstawy języka SQL, będzie Ci łatwiej na stanowisku DBA. Programista systemów informatycznych do obsługi baz danych często zarządza później stworzonymi przez siebie instrumentami.

Zarządzanie bazami danych wymaga często rozszerzenia swoich umiejętności nie tylko na obsługę gotowego software’u. Konfiguracja i przygotowania poszczególnych elementów sprawia, że wiedza programistyczna przydaje się na omawianym stanowisku pracy. Dlatego też te dwie ścieżki kariery są ze sobą poniekąd zespolone. No chyba, że w firmie zatrudnia się cały zespół DBA. Wówczas można mówić o podziale obowiązków i kilku różnych specjalizacjach.

kurs_praktyczna_administracja_postgresql_vertical_ad

Specjalizacje DBA. Zakres obowiązków pracy administratora

Praca w roli DBA to na tyle rozbudowane zajęcie, że już dziś można mówić o konkretnych specjalizacjach na tym stanowisku. Plików i danych przybywa nie tylko w największych firmach na świecie. Stąd też często pracodawcy decydują się utworzyć specjalny dział administracyjny, którego pracownicy specjalizują się w różnych dziedzinach obsługi baz danych. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną niszę, powinieneś poznać zakres obowiązków, o którym pisaliśmy wyżej.

Przedstawimy Ci kilka najczęściej spotykanych specjalizacji, które oferuje praca na stanowisku admina serwera bazy danych:

  • DBA systemowy: człowiek odpowiedzialny za kwestie stricte techniczne, tj. instalację i optymalizację działania bazy w firmie. Wśród jego zadań znajduje się też programowanie poszczególnych elementów systemu.
  • Architekt bazodanowy: na jego barkach spoczywa zadanie budowy logicznego modelu danych. Projektowanie architektury systemowej wiąże się z kolei z przełożeniem jej planów na model fizyczny w celu optymalizacji całości.
  • Analityk baz danych: często młodsi admini zaczynają od roli analityka, a ich rola ogranicza się do nauki i rozwoju umiejętności. Jeśli danych jest więcej, analitycy mogą też dbać o poprawne wyciąganie wniosków z przetrzymywanych danych.
  • DBA aplikacyjny: stanowisko to kontrastuje bezpośrednio z zadaniami systemowego DBA. Zwykle pracownik ten zajmuje się wsparciem i administrowaniem bazami pod kątem konkretnej aplikacji. Może także pisać złożone programy i usuwać błędy już istniejących rozwiązań korporacyjnych.
  • Administrator hurtowni danych: pod pojęciem hurtowni danych rozumiemy niezwykle rozbudowane i bardzo złożone bazy. Zwykle potrzebny jest wówczas informatyk, który będzie doglądał poprawnego działania całego systemu. Musi wykazywać się znajomością wszystkich baz w firmie, a także znać zasady działania najważniejszych systemów (Microsoft SQL Server, Oracle, PostgreSQL, itp.).

Wąskich specjalizacji na stanowisku DBA może być więcej i dotyczyć mogą nie tylko administrowania, ale również analizowania poszczególnych elementów. Zakres obowiązków zależy od wielkości przedsiębiorstwa, a ich nagromadzenie z pewnością wpływa na zarobki DBA.

Praca na stanowisku DBA. Jakie są zarobki administrator baz danych?

Wypłata admina Oracle czy PostgreSQL w dużej mierze zależy od doświadczenia. Warunki wynagrodzenia za pracę w branży administracji danymi wahać się mogą od kilku do kilkunastu tysięcy miesięcznie na umówię o pracę. Według najnowszych danych, DBA mogą liczyć na zarobki w wysokości:

  • Młodszy specjalista – do 5670 PLN
  • Specjalista – do 9420 PLN
  • Starszy specjalista – do 14 530 PLN

W raporcie nie uwzględniono stanowisk wyższych takich jak Ekspert, gdzie zarobki sięgają ponad 20 000 PLN. Należy pamiętać, że bez problemu stawki te mogą być jeszcze korzystniejsze w przypadku wybrania popularnej w Polsce umowy B2B 🙂

Czy praca na stanowisku DBA jest dla każdego informatyka?

Praca w IT nie jest dla każdego i podobnie sprawa ma się w przypadku stanowiska administracyjnego związanego z bazami danych. Każdy, kto uczył się kodowania, z pewnością „otarł się” już o systemy bazodanowe. Wiedzę zdobytą podczas nauki programowania można potraktować jako pierwszy krok w stronę DBA.

Jeżeli jednak chcesz dogłębnie zrozumieć zawiłości przechowywania danych i ich przetwarzania, możesz poszerzyć swoją wiedzę. Przydatnym narzędziem nauki będzie profesjonalnie skrojony kurs konkretnego systemu przetwarzania danych. Wybierz jeden z dwóch najpopularniejszych silników bazodanowych i zapisz się na szkolenie już dziś:

Naucz się administracji baz w celu pogłębienia swoich kwalifikacji zawodowych. Poprzez perfekcyjne połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi gotowymi rozwiązaniami, bazy danych nie będą mieć przed Tobą żadnych tajemnic. Do dzieła!