Relacyjne bazy danych PostgreSQL – zalety i funkcje

Szukasz bazy danych, której możesz zaufać i czerpać z niej wiele korzyści? Być może zastanawiasz się, czy relacyjne bazy danych PostgreSQL to właściwy wybór. Przecież na rynku jest tyle systemów administrowania – od MySQL, przez Microsoft SQL Server, po Oracle Database. Co takiego sprawia, że warto korzystać z Postgres? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to i kilka innych pytań odnośnie baz danych PSQL.

Relacyjne bazy danych PostgreSQL – model danych

PostgreSQL szczyci się tym, że jest „najbardziej zaawansowaną na świecie bazą danych typu open source”. Faktycznie, kwestia współpracy z narzędziami o otwartym kodzie źródłowym to spora zaleta nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

Podstawową cechą systemu jest wsparcie zdefiniowanych przez użytkownika obiektów bazodanowych, a także ich charakterystyki. Mowa o typach danych, funkcjach, operatorach, domenach czy indeksach. Taka swoboda budowy relacji między obiektami sprawia, że cały model jest bardzo elastyczny, a do tego wytrzymały. 

Struktury i typ danych systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych

Elementem, który wyróżnia relacyjne bazy danych PostgreSQL na tle konkurencji, jest długa lista rodzajów danych, jakie wspiera ten system. Chodzi nie tylko o typy liczbowe, zmiennoprzecinkowe, łańcuchowe czy boolowskie. Dodatkowo, model ten pozwala wykorzystywać również UUID, JSON, XML, adresy sieciowe, wyszukiwanie tekstowe, typy monetarne, geometryczne, binarne i kilka innych.

Choć inne relacyjne bazy danych oferują wybrane rodzaje danych oraz struktury, wyłącznie PSQL daje dostęp do tak szerokiej listy. Warto przyjrzeć się niektórym z nich.

Adresy sieciowe

Relacyjne bazy danych PostgreSQL pozwalają przechowywać informacje w ramach różnych adresów sieciowych. Typ danych CIDR (Classless Internet Domain Routing) korzysta w tym przypadku ze wzorów IPv4 czy IPv6, a przykładowe adresy wyglądają następująco:

  • 192.168.100.128/25
  • 10.1.2.3/32
  • 2001:4f8:3:ba:2e0:81ff:fe22:d1f1/128
  • ::ffff:1.2.3.0/128

Można również korzystać z danych INET dla przechowywania na adresach sieciowych z hostami IPv4 oraz IPv6. Z kolei lokowanie danych MACADDR odbywać się może na adresach sieci MAC dla identyfikacji sprzętowej. Pod tym względem relacyjne bazy danych PostgreSQL oferują najszerszy wybór i bezprecedensowe wsparcie adresów wśród najpowszechniejszych systemów RDBMS.

Tablice wielowymiarowe

Multi-dimensional arrays to kolejny sposób przechowywania danych w strukturach PSQL. Ponieważ relacyjne bazy danych PostgreSQL korzystają z relacji obiektowych, tablice z wartościami można przechowywać dla większości funkcjonujących informacji. Wystarczy w języku SQL skorzystać z nawiasów kwadratowych przy specyfikacji typów danych dla kolumny. Alternatywą jest użycie komendy ARRAY. Technika ta pozwala określić rozmiar tablicy, choć nie jest to element niezbędny.

Systemy MySQL, MariaDB czy Fireberd nie posiadają tej użytecznej funkcji. W zamian, trzeba tworzyć osobną tabelę z wierszami dla każdej wartości tabeli.

Dane geometryczne

Podstawowym wymogiem dla wielu aplikacji stają się dziś dane geometryczne, jakie obsługuje system bazodanowy Postgres. Do nich zaliczyć można elementy takie jak punkty, linie, okręgi czy wielokąty. Typ danych PATH to jeden z najczęściej występujących wśród nich. Ścieżka składa się tu z wielu punktów oraz sekwencji, a także może być otwarta lub zamknięta. Od tego zależy, czy punkty początkowe i końcowe się ze sobą łączą.

Istnieje rozszerzenie o nazwie PostGIS, które rozszerza istniejące cechy danych geometrycznych o dodatkowe typy przestrzenne, funkcje, operatory i indeksy. Będąc świadomym swojej lokalizacji, element ten obsługuje zarówno dane rastrowe, jak też wektorowe. Pozwala również na interoperacyjność z innymi narzędziami open-source, między innymi dla mapowania, renderowania i lepszej pracy z danymi.

Wsparcie JSON

Warto podkreślić fakt, iż relacyjne bazy danych PostgreSQL wspierają JSON, co przekłada się na swobodę korzystania ze schematów w bazie. Funkcja ta przydaje się, gdy struktura danych wymaga elastyczności lub nie wiadomo, jakie pola danych będzie zawierał obiekt.

Ten rodzaj danych wymusza poprawny JSON, dzięki czemu można używać wyspecjalizowanych operatorów i funkcje wbudowane w systemie PSQL. Struktura pozwala wykonywać zapytania i manipulować danymi w bazie. Co więcej, system zarządzania bazami danych obsługuje również binarną wersję JSONB, którą zwykle preferują administratorzy bazodanowi.

Rozmiar danych systemu PostgreSQL

Relacyjne bazy danych PostgreSQL radzą sobie dobrze z dużymi ilościami informacji do magazynowania i przetwarzania. Aktualnie limity rozmiarowe prezentują się następująco:

Czego dotyczy limitJaka jest wartość limitu
Rozmiar bazy danychBrak limitów
Rozmiar tabel32 TB
Rozmiar wiersza1,6 TB
Rozmiar pola1 GB
Liczba wierszy w tabeliBez limitów
Liczba kolumn w tabeliOd 250 do 1600 w zależności od rodzajów kolumn
Liczba indeksów w tabeliBez limitów

Integralność danych z bazy SQL

Relacyjne bazy danych PostgreSQL dążą do zgodności ze standardem ANSI-SQL:2008, a do tego są w pełni zgodne z ACID (Atomity, Consistency, Isolation, Durability). Integralność tego sytemu to jedna z największych zalet Postgres, a dotyczy ona zarówno poziomu referencyjnego, jak i transakcji. Klucze podstawowe, ograniczające czy kaskadowe klucze obce oraz wiele innych funkcji zapewniają przechowywanie wyłącznie zweryfikowanych danych.

Zalety PostgreSQL i zarządzania bazami danych Postgres

Chcesz podjąć pracę jako administrator bazy PSQL i programować jej unikatowe narzędzia dla lepszego przepływu informacji w firmie? To świetnie się składa, gdyż już teraz możesz zapisać się ma profesjonalny kurs PostgreSQL. Na przykładach praktycznych dokładnie poznasz, jakie są największe zalety tego systemu. Przekonasz się, że dostęp do danych może być o wiele łatwiejszy i wszechstronniejszy.

Do największych zalet bazy PostgreSQL można zaliczyć:

  • Rozszerzenia języka. Ponieważ PSQL to oprogramowanie open-source, może wspierać różnego rodzaju języki stron trzecich. Dzięki temu narzędziu admin może tworzyć nowoczesne skrypty, a także łatwo zmieniać i przetwarzać informacje na serwerze.
  • Indeksowanie. System bazodanowy pozwala korzystać z wielu form indeksowania poza domyślnymi modelami. Użytkownik ma do wyboru indeksowanie częściowe, ekspresyjne, a także typy GiST oraz GIN.
  • Tabele wirtualne. Dodatkową funkcją, która wyróżnia relacyjne bazy danych PostgreSQL, jest obsługa wirtualnych tabeli. Są one często podstawowym wymogiem wielu zapytań. Pod tym kątem PSQL daje o wiele więcej możliwości, niż inne relacyjne systemy.
  • Więcej możliwości zapytań. W ramach bazy danych Postgres zapytania można łączyć na kilka sposobów. Da się też tworzyć podzapytania boczne czy korzystać z funkcji okienek.

Na koniec warto podkreślić, że bazy PostgreSQL stale podlegają rozwojowi. Jest to wyjątkowy system rozbudowywany przez samych użytkowników, zatem wszelkie zmiany wynikają z realnych potrzeb osób pracujących na co dzień z bazami. Jeśli i Ty pracujesz z bazami danych SQL, sprawdź, jak łatwo zarządzać tabelami na serwerze PostgreSQL.

🔥Kurs Administracji PostgreSQL w promocji -70%!🔥