PostgreSQL dla początkujących – poznaj bazy danych SQL!

PostgreSQL dla początkujących – jak zostać administratorem bazy danych SQL?

Motywacja do sięgnięcia po zawód administratora baz danych może być różna. Praca z zarządzaniem informacjami w firmie to nie tylko ciekawy kierunek rozwoju. Oprócz szansy nabycia nowych umiejętności i wiedzy, admini liczyć mogą też na wysokie zarobki. Ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników IT rośnie, nie maleje też zainteresowanie PostgreSQL dla początkujących. Po lekturze niniejszego artykułu przekonasz się, dlaczego warto podjąć pracę w tym środowisku i od czego w ogóle zacząć.

Dlaczego warto być administratorem baz danych PostgreSQL?

Skoro czytasz ten tekst, to znak, że pierwszy krok w stronę nauki pracy z bazami danych masz za sobą. Postaram się przekonać Cię, dlaczego spośród dziesiątek systemów zarządzania bazami danych warto wybrać właśnie PostgreSQL.

Ten RDBMS oparty na otwartym kodzie źródłowym (open source) od lat stanowi „kręgosłup” wielu aplikacji. Nawet pomimo pojawienia się na rynku NoSQL, to właśnie stare dobre bazy SQL nadal cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego, że wiele osób zapisuje się na kurs PostgreSQL dla początkujących, by poznać ten fascynujący RDBMS z bliska.

Dlaczego zatem warto nauczyć się języka SQL i podjąć pracę w roli admina Postgres? Oto kilka najważniejszych zalet tego systemu bazodanowego:

  • Kompatybilność. Open-source’owy serwer SQL wspiera interakcje z wieloma platformami i najważniejszymi językami programowania. Oprócz tego, wspiera również JSON i można łączyć go z innymi bazami (np. MySQL czy NoSQL).
  • SQL. Model relacyjny zawiera także uporządkowane zestawy w grupach, rekurencyjny SQL, próbkowanie tabel, częściowe agregacje z filtrowaniem i inne przydatne funkcje.
  • Zgodność. PSQL powstał z myślą o zgodności z międzynarodowym standardem ANSI, a także do tworzenia aplikacji zgodnych z HIPAA i ACID.
  • Wydajność. Najnowsze mechanizmy, przestrzenie tabel, partycje i wiele innych funkcji optymalizujących przekłada się na wydajność systemu.
  • Bezpieczeństwo. Bardzo łatwo można wykonać backup bazy danych oraz zastosować implementację nowoczesnych systemów zabezpieczeń informacji. Admin może przypisywać użytkownikom role, jak również polegać na szyfrowaniu danych.
  • Replikacja. W przypadku awarii serwera bazodanowego czy utraty plików danych, możliwe jest sprawne i szybkie przywrócenie bazy. Replikacja odbywać się może na podstawie odtworzenia wersji bazy z punktu w czasie (PITR recovery).

To oczywiście tylko wybrane mocne strony tego systemu zarządzania bazami danych. Do tego wszystkiego warto dodać, że próg wejścia w naukę obsługi modelu relacyjnego nie należy do najwyższych. Dzięki temu, PostgreSQL dla początkujących to wyśmienity kierunek rozwoju umiejętności w zakresie IT.

Kurs PostgreSQL
Już ponad 630 studentów!

Model relacyjny baz danych SQL to potężne narzędzie

Postawiona w nagłówku teza zasługuje na wyjaśnienie, by przekonać każdego do wyboru PostgreSQL spośród dostępnych typów DBMS. Jak już wcześniej wspomniałem, popularność modelu nie słabnie nawet w dobie funkcjonowania na rynku systemu NoSQL. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź jest prosta: SQL to naprawdę rozbudowane narzędzie, dzięki któremu można zyskać pełną kontrolę nad zestawami danych w bazie.

Język ten powstał z myślą o specjalistach spoza branży IT, by ci mogli tworzyć zapytania odnośnie danych. Wygodna obsługa i łatwa nauka powodowała, że nawet laicy mogli obejść się bez profesjonalnego wsparcia programistów. Mamy do czynienia z językiem deklaratywnym, a więc to użytkownik mówi bazie danych, jakich informacji wymaga. Z kolei baza decyduje, w jaki sposób wykona powierzone jej polecenie.

W modelach SQL nacisk kładzie się na wynik, a nie sposób jego uzyskania – cele stawia się nad środki. To właśnie sprawia, że każdy może bez większych przeszkód posiąść wiedzę w zakresie administracji bazami danych.

Jak w świat baz danych SQL wpisuje się model relacyjny? Przechodząc przez kurs PostgreSQL dla początkujących, dowiesz się, na czym polegają relacje pomiędzy obiektami. Taki właśnie model budowy bazy wyróżnia modele relacyjne na tle nierelacyjnych baz danych. Informacje umieszczone w tabelach zbudowanych z wierszy i kolumn sprawiają, że praca z zapytaniami jest tu o wiele wygodniejsza.

PostgreSQL dla początkujących – praca z relacyjną bazą danych

Nauka obsługi bazy danych SQL dla początkujących to bardzo istotny krok w kierunku rozwoju nowych umiejętności. Poznając zależności konfiguracji poszczególnych obiektów i elementów bazodanowych, można przekonać się o wszystkich zaletach przechowywania danych w bazie Postgres.

Sposób przetwarzania danych w Postgresie opiera się na kompatybilności, skalowalności, bezpieczeństwie i wielu innych przydatnych filarach funkcjonowania. Najważniejszy plus narzędzia o otwartym kodzie źródłowym to ogromna społeczność, która wspiera rozwój tego systemu. W przeciwieństwie do Microsoft SQL Server, ten model stale zyskuje na popularności wśród rozległej sieci firm.

Warto również dodać, że praca z relacyjną bazą danych PostgreSQL to dobry start w świecie administracji bazami. Dla wielu użytkowników naturalnym krokiem kolejnym jest szersze poznanie Oracle Database. Ten system jest jednak bardziej rozbudowany i zwykle sprawdza się przy większych zbiorach danych. Ma też jedną zasadniczą „wadę” względem PSQL – oprogramowanie Oracle jest płatne, podczas gry Postgres darmowy.

Chcesz dowiedzieć się, dlaczego jeszcze warto sięgnąć po PostgreSQL i nauczyć się tego sposobu przetwarzania danych? W przypadku systemów baz danych open-source nie ma on sobie równych. Dlatego też już dziś zapisz się na kurs PostgreSQL dla początkujących!

Kurs programisty i użytkownika PostgreSQL dla początkujących

Bazy danych – jak je ugryźć? Warto zacząć od modelu relacyjnego, dzięki czemu w łagodny sposób wejdziesz do świata zarządzania bazami danych. Wystarczy zapisać się na szkolenie PostgreSQL dla początkujących, gdzie otrzymasz mnóstwo przydatnej wiedzy i rozwiązań praktycznych. Otrzymasz gotowe wzorce, które możesz implementować w swojej własnej bazie.

Praca w administracji bazami danych to wyjątkowe zajęcie, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych analityków stale rośnie. Na stanowisku tym możesz zobaczyć, na czym polega gromadzenie, porządkowanie, zarządzanie i modyfikacja danych. Rekruterzy z wielu branż poszukują adminów PostgreSQL, gdyż system ten świetnie wspiera optymalizację na wielu płaszczyznach biznesowych.

Powyższy artykuł przekonał Cię co do zasadności zaprzyjaźnienia się z relacyjnymi bazami danych? Jeśli tak, to nie ma co zwlekać. Kurs PostgreSQL dla początkujących czeka na Ciebie!