Szkolenie z baz danych – jaki kurs SQL wybrać w 2022 roku?

Rok 2022 to najlepszy czas, by w końcu sięgnąć po zupełnie nową wiedzę w swoim życiu. Ciekawym kierunkiem jest nauka pracy z systemem zarządzania bazami danych. Na rynku funkcjonuje wiele różnego rodzaju modeli DBMS, a który jest najlepszy? Sprawdzimy, jaki kurs SQL wybrać i gdzie znaleźć najbardziej niezawodne szkolenie z baz danych. Z poniższego artykułu dowiesz się też, dlaczego warto zostać administratorem baz danych. Lecimy!

Szkolenie z baz danych – dlaczego warto zapisać się na kurs silnika SQL?

Bazy danych stanowią obecnie podstawę dla wielu aplikacji i form oprogramowania komputerowego. W szeroko pojmowanej dziedzinie IT, praca z informacjami wymaga właściwego zagospodarowania danych, a także zarządzania nimi. Czasami sam Excel nie wystarczy, by poruszać się po zbiorach informacji. Między innymi w związku z tymi zadaniami powstały rozbudowane bazy danych, a także systemy zarządzania nimi.

Do czego wykorzystuje się bazę danych? Dziś korzystają z nich praktycznie wszystkie narzędzia informatyczne, takie jak aplikacje webowe i mobilne, sklepy internetowe i inne portale. Również nowoczesne technologie AI, blockchain czy IoT często opierają się na systemach bazodanowych. Nadrzędnym ich celem jest optymalizacja przepływu informacji, ich poprawne użycie, jak również podwyższone bezpieczeństwo.

Planujesz rozpocząć pracę jako administrator baz danych? To świetnie się składa, ponieważ szkolenie z baz danych cieszy się ogromną popularnością. Jest to temat chętnie poruszany przez informatyków i analityków, a wybór dobrych kursów jest zadowalająco szeroki. Wybierając odpowiedni pakiet dokształcający, można sprawnie wejść w świat organizacji danych w bazie.

Pytanie tylko, jakie szkolenie z baz danych wybrać i który system zarządzania będzie najlepiej spełniał Twoje oczekiwania?

Szkolenie z baz danych – Oracle, Microsoft SQL Server, a może PostgreSQL?

Jeszcze dwie dekady temu wybór bazy danych był znacznie łatwiejszy. Najczęściej sięgano po relacyjne bazy danych, których popularność utrzymała się pomimo upływu lat. Dziś jednak wybór nie jest już tak oczywisty, choć modele relacyjne RDBMS wciąż można traktować za pewnik.

Wraz z rozwojem technologii chmur obliczeniowych, big data czy aplikacji zdecentralizowanych na blockchainie, tradycyjne bazy konkurować muszą z nowymi strukturami. Coraz częściej programiści sięgają bowiem po rozwiązania NoSQL czy Cloud.

Pomimo stanowczego rozwoju, jaki dokonuje się na płaszczyźnie baz danych, klasyczne struktury relacyjne pozostają naszym wyborem numer jeden. Choć na rynku wybierać można już z prawie 350 systemów bazodanowych, warto skupić uwagę na najbardziej sprawdzonych rozwiązaniach.

Jaki model wybrać w 2022 roku i na które szkolenie z baz danych warto się zapisać?

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, ograniczymy wybór do dwóch najchętniej wybieranych systemów bazodanowych: Oracle Database oraz PostgreSQL.

Kurs Oracle Database – dlaczego warto?

Był rok 1970, kiedy Edgar F. Codd opublikował swoją rewolucyjną pracę naukową na temat relacyjnego modelu bazodanowego. Opracowanie teorii RDBMS sprawiło, że zaczęto zupełnie inaczej postrzegać kwestię organizacji danych w firmie. Praca Codda zainspirowała Larry’ego Ellisona, który zaprezentował światu pierwszą wersję Oracle Database w 1979 roku. Od tej pory, firma i jej produkty pozostają w awangardzie systemów organizacji danych w bazie.

Model relacyjny zdominował systemy operacyjne Unix i Linux, a na przestrzeni czterech dekad stale się rozwijał. Najnowsza wersja, Oracle 21c, pełna jest unowocześnień, które przełożą się na wzrost zainteresowania produktem w najbliższych latach.

Najważniejsze cechy Oracle to:

  • Korporacyjny system zarządzania bazą danych.
  • Gwarantuje zgodność z normą ACID, a także natychmiastową spójność jako pojedynczy serwer.
  • Obsługuje dane strukturalne SQL, dane częściowo strukturalne JSON i XML, dane przestrzenne oraz magazyn RDF.
  • Oferuje tabele dla blockchainu.
  • Wspiera obciążenia OLTP, jak i OLAP.

Zalety baz danych Oracle sprawiają, że jest to idealny system dla dużych korporacji, gdzie w grę wchodzi organizacja dużych zbiorów informacji. Licencja dla oprogramowania jest dość kosztowna, więc małe firmy rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Trendy w administracji bazami wykazują, że ten RDBMS od wielu lat pozostaje w czołówce najlepszych systemów.

Szkolenie z baz danych Oracle pozwoli Ci wejść w świat korporacyjnego oprogramowania zarządzającego bazami. Najbardziej niezawodny kurs składa się z wiedzy teoretycznej popartej praktycznymi przykładami. Korzystając z gotowych komend i rozwiązań, można sprawnie nauczyć się implementacji zapytań i organizacji danych w bazie.

Kurs PostgreSQL – relacyjny SQL od podstaw

Uniwersytet Berkeley już w latach 70 ubiegłego wieku rozpoczął intensywne prace nad nowoczesnymi systemami zarządzania bazami danych. Pierwszym ich przełomowym projektem był Ingres, na kanwie którego w 1986 roku przedstawiono Postgres. Efektem działań pod koordynacją Michaela Stonebrakera było powstanie systemu PostgreSQL, który od ponad 30 lat jest jednym z najlepszych relacyjnych systemów bazodanowych.

Wystarczy wspomnieć, że w 2014 roku Nagroda Turinga powędrowała do Stonebrakera właśnie za jego wkład w rozwój RDBMS. Aktualnie system działa w formie open source, a otwarty kod źródłowy sprawia, że chętni deweloperzy mogą przyczyniać się do dalszych zmian w oprogramowaniu.

Wśród kluczowych cech PostgreSQL należy wymienić między innymi:

  • Narzędzie open source jest darmowe, a projektowanie intuicyjne, przez co chętnie wybierane przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Relacyjna baza danych spójna jest ze standardem ACID
  • Rozszerzenie Citus Data pozwala uzyskać dodatkowe funkcje Postgres, w tym skalowanie horyzontalne rodem z NoSQL.
  • Oferuje więcej opcji indeksowania, w tym indeksy częściowe i sprawniejsze filtrowanie.
  • Obejmuje obsługę danych strukturalnych SQL, częściowo strukturalnych JSON i XML, a także wartości kluczowych i danych przestrzennych.

Zalety PostgreSQL są liczne i sprawiają, że ten relacyjny system bazodanowy pozostaje jednym z najpopularniejszych na świecie. Warto poznać wszystkie jego mocne strony i przekonać się, jak łatwa jest implementacja oprogramowania w pracy. Chcąc administrować tym RDBMS wystarczy przebrnąć przez kurs dla początkujących.

Każdy początkujący administrator czy programista baz danych SQL powinien zacząć od PostgreSQL. Program szkolenia zakłada, że poznasz sposoby zarządzania tym silnikiem, aby samodzielnie radzić sobie w pracy. Uczestnik szkolenia pozna zarówno teorię, jak też rozwiązania praktyczne. Dzięki gotowym przykładom będziesz mógł łatwo przetestować działalność Postgres na swoim serwerze.

Szkolenie z baz danych Oracle i PostgreSQL – zapisz się!

Zapraszamy na szkolenia z Oracle i PostgreSQL zarówno dla początkujących, jak i zaawanasowanych użytkowników. Przekonasz się, dlaczego te systemy są dziś znacznie chętniej wybierane niż MySQL czy MS SQL Server. Kursy i szkolenia online znajdziesz na naszej stronie internetowej. Nie zwlekaj, zapisz się już dziś i otrzymaj pełen pakiet szkoleniowy!