Baza danych Oracle Database – praktyczny kurs dla Ciebie!

Oracle bazy danych – co każdy programista powinien wiedzieć o Oracle Database

Podstawy Oracle bazy danych znać powinien każdy, kto ma do czynienia z gromadzeniem i zarządzaniem danymi w firmie. Jeżeli zastanawiasz się nad przebranżowieniem i rozpoczęciem pracy z bazami danych, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Każdy może nauczyć się języka SQL i umiejętności organizacji danych w bazie. Niniejszy artykuł porusza najważniejsze kwestie związane z Oracle Database, czyli to, co każdy deweloper powinien wiedzieć. Odpowiem na wybrane najczęściej zadawane pytania.

Czym jest baza danych Oracle?

Baza danych Oracle to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów do przechowywania, administrowania i gospodarowania informacjami w firmie. Dzięki zorganizowanym zbiorom usystematyzowanych danych, użytkownicy mogą łatwiej i wygodniej poruszać się po zamówieniach, kadrach czy płacach.

U podstaw działalności bazodanowej leży pojęcie systemu zarządzania bazami danych (Data Base Management System, DBMS). DBMS oraz przechowywane w nim dane, a także powiązane aplikacje, składają się na system bazodanowy. To właśnie komplet wymienionych elementów zwykle nazywa się skrótowo bazą danych.

W przypadku Oracle Database mamy do czynienia z korporacyjnym systemem zarządzania, z którego chętnie korzystają większe przedsiębiorstwa. Oprogramowanie pozwala na szybszą integrację metod dysponowania informacjami w przypadku ich rozbudowanych zbiorów. Dane te przechowuje się w specjalnych tabelach zbudowanych z wierszy i kolumn, dzięki czemu łatwiej egzekwować indywidualne zapytania.

Warto dodać, że tworzone w ramach Oracle bazy danych wykorzystują język SQL, a więc Structured Query Language (Strukturalny Język Zapytań). W ten sposób admini i użytkownicy bazy zyskują wygodne narzędzie pracy z zasobami informacji.

Co to jest język SQL w Oracle?

Każda baza Oracle wykorzystuje język programowania, który zbudowano z myślą o deweloperach i adminach baz danych. Korzystają z niego niemal wszystkie najważniejsze relacyjne bazy danych na świecie. Pozwala on tworzyć zapytania odnośnie przetwarzania oraz określania danych w bazie. Co więcej, dzięki strukturalnemu językowi można zyskać lepszą kontrolę dostępu do informacji firmowych.

Początki języka SQL datuje się na lata 70. ubiegłego wieku, a za twórców uważa się firmę IBM. Warto również podkreślić, że w budowie tego narzędzia uczestniczyły firmy Oracle oraz Microsoft. Współcześni programiści czerpać mogą również z innych języków, choć to właśnie Structured Query Language pozostaje tym najpopularniejszym. Oprócz Oracle, spotkać go można chociażby w MS SQL Server czy PostgreSQL.

Czy warto płacić za Oracle, jeśli istnieje darmowy arkusz kalkulacyjny?

Należy podkreślić, że Oracle Database to system płatny, a licencja użytkownika jest dość kosztowna. W związku z tym, niektórzy zastanawiają się, czy nie lepiej korzystać z darmowego arkusza kalkulacyjnego. Programy takie, jak Microsoft Excel, pozwalają przecież na efektywne przechowywanie danych. Jednakże diabeł tkwi w szczegółach.

Arkusz kalkulacyjny został pierwotnie stworzony z myślą o jednym użytkowniku, choć dziś mogą nad nim pracować grupy w ramach chmury obliczeniowej. Problem arkuszy polega jednak na tym, że nie oferują bardziej złożonych funkcji edycji i przetwarzania informacji. Przydają się one bardziej w kontekście wprowadzania i odczytywania danych, lecz nie radzą sobie z automatyzacją relacji w plikach.

System Oracle pozwala za to na bardziej efektywne pobieranie danych z bazy oraz ich lepszą organizację. Baza ta nie tylko przechowuje dane, ale również ułatwia ich modyfikacje i tworzenie pomiędzy nimi relacji. Budując system dla zapytań SQL można znacznie przyspieszyć szereg procedur w firmie, dzięki którym organizacja informacji wchodzi na nowy poziom. W odróżnieniu od arkuszy Excela, Oracle Database daje użytkownikom możliwość pełnej optymalizacji na wielu płaszczyznach.


Jeżeli szukasz praktycznego kursu z Oracle Database, sprawdź Kurs Oracle! Mocno praktyczne podejście, gotowe skrypty SQL i wiele więcej. Ponad 400 zadowolonych studentów.


Jakie wyróżniamy typy baz danych?

Oracle bazy danych to zdecydowanie najczęściej spotykane narzędzie do organizacji i zarządzania informacjami. Mimo tego, w kwestii DBMS możemy wymienić kilka różnych rodzajów baz. Wybór konkretnego modelu powinno się warunkować wielkością przedsiębiorstwa i mnogością przechowywanych informacji. Co więcej, ważnym aspektem jest też sposób, w jaki firma chce pracować ze strukturami bazy danych.

Najważniejsze typy bazodanowe, jakie możemy wyróżnić, to:

  • Relacyjne bazy danych. Organizacja informacji opiera się w nich o tabele, wiersze i kolumny. Poszczególne dane łączy się ze sobą na zasadzie relacji, co zapewnia elastyczność i dobre uporządkowanie struktur.
  • Obiektowe bazy danych. Swoją budową przypominają oprogramowanie obiektowe, gdyż informacje mają tutaj kształt obiektów właśnie.
  • Rozproszone bazy danych. W tym przypadku informacje mogą być umieszczone w różnych lokalizacjach, a system taki można przechowywać na kilku urządzeniach jednocześnie. Pozwala to na pracę zdalną zarówno w różnych sieciach, jak i pomiędzy wieloma serwerami.
  • Hurtownie danych. Rodzaj bazy przeznaczonej na gromadzenie ogromnych zasobów, a także sprawnej egzekucji zapytań i analiz.
  • Bazy danych NoSQL. Jest to rodzaj nierelacyjnej bazy, gdzie przetrzymywać można informacje nie podlegające systematyzacji. W przeciwieństwie do baz relacyjnych, można tutaj manipulować sposobem organizacji danych.
  • Grafowe bazy danych. W tym przypadku dane przechowuje się w formie encji i relacji pomiędzy nimi.
  • Bazy danych OLTP. Jest to szybki i analityczny typ, który przydaje się w przypadku rozbudowanych zbiorów informacji i dużych grup użytkowników.

Czym zajmuje się administrator bazy Oracle?

Warto wspomnieć o stanowisku pracy, jakim jest administrator bazy danych, czyli w skrócie DBA. Na rynku stale rośnie zapotrzebowanie na osoby, które potrafią poruszać się w obrębie Oracle SQL. Jeżeli i Ty rozważasz przebranżowienie się, koniecznie sprawdź kurs Oracle. Przygotowane przeze mnie szkolenie łączy w sobie teorię i praktykę, dzięki czemu łatwo i szybko nauczysz się zarządzania tym systemem bazodanowym.

Wśród najważniejszych obowiązków admina Oracle wyróżnić można zarządzanie instancjami bazy danych. Jest to specjalny obszar pamięci, który znamy pod nazwą SGA (System Global Area), a także procesy tła zapewniające obsługę procesów i bazy.

Admini powinni wiedzieć, jak stworzyć nową bazę, a także móc bezproblemowo zarządzać posegregowanymi w niej danymi i transakcjami. Mogą też nadawać uprawnienia innym użytkownikom, edytować pliki danych czy tworzyć procedury. Praca na tym stanowisku jest często wymagająca, szczególnie w większych przedsiębiorstwach. Warto jednak poświęcić trochę czasu na naukę tego RDBMS, tym bardziej, że u wielu pracodawców nie są wymagane studia podyplomowe w zakresie informatyki.

Oracle bazy danych – czy warto?

Ostatnie pytanie w temacie Oracle bazy danych to kwestia związana z zaletami tego systemu. Mocne strony dotyczą przede wszystkim łatwości organizacji i zarządzania plikami danych. W przypadku narzędzi firmy Oracle użytkownik końcowy otrzymuje system perfekcyjnie nadający się do obsługi rozbudowanych kompletów informacji. Dzięki temu przedsiębiorstwo zaoszczędzić może nie tylko czas, ale także pieniądze.

Więcej o zaletach Oracle bazy danych znajdziesz w moim artykule na ten temat.