Szyfrowanie bazy danych Oracle Database – jak to działa?

Szyfrowanie bazy danych Oracle Database – zabezpiecz serwer SQL

Bezpieczeństwo w przypadku nowoczesnych technologii jest nader istotne. Kwestia ta staje się jeszcze ważniejsza, gdy w grę wchodzą zbiory danych poufnych, prywatnych i korporacyjnych. Dlatego też, każdy programista baz danych w firmie powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich narzędzi pracy. W niniejszym artykule pokażemy Ci, na czym dokładnie polega szyfrowanie bazy danych Oracle Database.

Szyfrowanie bazy danych Oracle Database – co to takiego?

W ramach administracji bazami danych funkcjonuje pojęcie Oracle Transparent Data Encryption (TDE), które oznacza transparentne szyfrowanie danych. Ta niezwykle przydatna funkcja pozwala każdemu administratorowi baz danych uchronić poufne informacje, które przechowywane są w tabelach. Funkcjonalność tej opcji zapewnia także ulepszoną kontrolę dostępu pod kątem poszczególnych elementów bazy.

Tuż po tym, jak dojdzie do szyfrowania, tylko i wyłącznie użytkownicy z odpowiednimi uprawnieniami mogą odszyfrować konkretne informacje. Dostęp do danych wrażliwych można przydzielić jednak nie tylko osobom, ale również aplikacjom, które pobierają informacje z systemu bazodanowego. Funkcje TDE pozwalają na lepszą ochronę i zabezpieczenie informacji, które firma przechowuje na dysku czy serwerze. W przypadku ewentualnego wycieku danych lub ich kradzieży, potencjalny haker nie jest w stanie odczytać treści plików.

Oprogramowanie marki Oracle pozwala na wykorzystanie narzędzi służących do uwierzytelniania, autoryzacji, a także audytu. Celem używania wymienionych elementów jest zabezpieczenie danych w obszarze bazy. Jednakże, gdy chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo plików w systemie operacyjnym, wówczas warto sięgnąć po rozwiązania TDE. Konfiguracja szyfrowania przekłada się na ochronę informacji przez niepowołanym dostępem osób trzecich. Firma Oracle dostarcza funkcje, dzięki którym możliwe jest przechowywanie kluczy szyfrujących w ramach bezpiecznego modułu zwanego keystore.

Jak skonfigurować Oracle Database Key Vault?

W ramach implementacji Transparent Data Encyption można podjąć się konfiguracji Oracle Database Key Vault. Ta usługa pozwala na scentralizowane zarządzanie kluczami TDE, które potocznie nazywa się też wirtualnymi portfelami. Wystarczy, że admin prześle klucze oprogramowania do Vaulta, a także dokona migracji bazy danych. Wówczas można korzystać z tej aplikacji w roli domyślnego narzędzia do organizacji zawartości.

Dlaczego warto zabezpieczyć serwer? Zalety szyfrowania bazy danych Oracle

Przewodnik Oracle Advanced Security Option opisuje szereg przydatnych zalet, na jakie liczyć można w przypadku szyfrowania bazy danych. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo danych w bazie powinno stanowić nieodzowny element codziennej pracy z systemem. Zabezpieczenia baz danych dzięki formie zakodowanych plików czy przestrzeni tabel pozwala w końcu spać spokojnie każdemu adminowi Oracle.

Oto największe zalety szyfrowania bazy danych Oracle:

  • Administrator zajmujący się bezpieczeństwem zyskuje pewność, że dane w bazie są zaszyfrowane, a przez to chronione. Ma to znaczenie na wypadek ewentualnych działań osób trzecich, np. ataków hakerskich.
  • Wykorzystywanie TDE w ramach bazy pomaga rozwiązywać problemy ochrony plików czy zgodności z przepisami.
  • Nie ma konieczności budowy tabel pomocniczych, wyzwalaczy czy widoków w celu odszyfrowania danych. Te przeznaczone są zwykle dla autoryzowanych użytkowników czy też aplikacji. W zamian, informacje podlegają deszyfracji w sposób przejrzysty. Przetwarzając dane poufne, aplikacje mogą korzystać z TDE, by wspierać silne szyfrowanie przy jednoczesnych niewielkich zmianach (lub bez nich).
  • Deszyfrowanie odbywa się w sposób transparentny dla użytkowników lub aplikacji, które wymagają dostępu do bazy danych. Osoby oraz programy nie muszą być świadome tego, że informacje i zapytania funkcjonują w postaci zaszyfrowanej.
  • Szyfrować dane można online lub offline. Niezależnie od wybranej metody, korzystanie z tego systemu ochrony baz danych umożliwia zastosowanie transparentnego szyfrowania bez przestojów lub z niewielkimi pauzami.
  • Żeby korzystać z zaszyfrowanych informacji, nie trzeba dokonywać żadnych zmian i uaktualnień systemu. Nie są również potrzebne modyfikacje aplikacji, gdyż baza danych samodzielnie zarządza działalnością szyfrującą i deszyfrującą.
  • Oracle oferuje automatyzację operacji zarządzania i monitorowania klucza głównego TDE, a także obsługi magazynu kluczy. W związku z tym, ciężar odpowiedzialności przechodzi z użytkownika i aplikacji na oprogramowanie bazodanowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat relacyjnych baz danych? Już dziś zapisz się na kurs Oracle Database!

Jak jeszcze dbać o bezpieczeństwo baz danych?

O ochronę obiektów bazy danych warto dbać nie tylko dzięki stałemu szyfrowaniu poszczególnych elementów. Warto zastanowić się, jak osiągnąć jeszcze większe bezpieczeństwo w swojej firmie. Z pomocą może przyjść tworzenie kopii zapasowych. Wdrożenie strategii backupu bazy to świetny pomysł, szczególnie, gdy w grę wchodzą pokaźne bloki danych poufnych. Sprawdź, jak jeszcze kopie bazy uchronią Twój system informatyczny w przedsiębiorstwie, zajrzyj do artykułu o backup bazy danych Oracle.